21 marca 2020

ROZMOWY Z DZIEĆMI O AKTUALNEJ SYTUACJI

Każdego dnia otrzymujemy mnóstwo informacji na temat pandemii COVID-19. Pojawiające się nowe wiadomości powodują u wielu osób lęk. Ważne jest zatem wsparcie dzieci i młodzieży w tym czasie. Rozmowy na temat pandemii mogą być trudne, ale są ważne.

Na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z dziećmi i młodzieżą?
- Istotne jest wspierające środowisko, w którym jest miejsce na zadawanie pytań. Niewskazane jest jednak poruszanie tematu jeśli dziecko nie jest na to gotowe.
- Należy odpowiadać szczerze na zadawane przez dziecko pytania.
- Podczas rozmowy powinniśmy posługiwać się językiem zrozumiałym dla dziecka, a także dostosować wyjaśnienia do wieku i umiejętności.
- Przekazywane informacje powinny pochodzić z wiarygodnych źródeł (np. WHO, gov).
- Trzeba być przygotowanym na wielokrotne powtarzanie informacji i wyjaśnień. Pewne wiadomości mogą być trudne do zaakceptowania czy zrozumienia.
- Ważne jest uznanie i potwierdzenie myśli, uczuć dziecka oraz zapewnienie, że jego pytania czy wątpliwości są istotne i odpowiednie. Warto wspólnie z dzieckiem rozpoznać i nazwać pojawiające się emocje.
- Pamiętajmy, że dzieci odbierają wiele sytuacji bardzo osobiście. Mogą dopytywać, martwić się o bezpieczeństwo własne oraz członków rodziny, przyjaciół.
- Wspierajmy, ale nie składajmy nierealnych obietnic. Poinformujmy dziecko, że w domu jest bezpieczne, ale nie obiecujmy, że nikt nie zachoruje w lokalnej społeczności.
- Poinformujmy dziecko, że wiele osób pomaga osobom dotkniętym epidemią. To dobra okazja, aby pokazać dzieciom, że gdy dzieje się coś strasznego lub złego, są ludzie, którzy mogą pomóc.
- Dzieci uczą się od najbliższych, będą obserwować nasze zachowanie i reakcje na nowe wiadomości dotyczące koronawirusa. Pamiętajmy, że uczą się także poprzez słuchanie rozmów innych osób.
- Należy ograniczyć oglądanie czy słuchanie przez dziecko wiadomości. Pojawiające się informacje mogą wywołać nadmierne napięcie i lęk.
- Dzieci, które w przeszłości doświadczyły poważnych chorób lub strat, mogą być wyjątkowo wrażliwe na pojawiające się informacje o zachorowaniach czy śmierci. Takie dzieci wymagają dodatkowej uwagi i wsparcia.
- Chociaż osoby dorosłe mogą chętnie i z zainteresowaniem śledzić pojawiające się wiadomości, większość dzieci po prostu chce być dziećmi. Mogą nie chcieć myśleć o tym, co dzieje się w całym kraju lub w innym miejscu na świecie. Wolą bawić się, grać w gry, rysować, czytać książki. Warto dzieciom na to pozwolić z zachowaniem aktualnych zaleceń prozdrowotnych.
Opracowano na podstawie: Fassler, D. (2020). Talking with children about coronavirus. AACA

Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych linków m.in. z bajkami wyjaśniającymi czym jest wirus, kwarantanna:
Zostań w domu - o epidemii, kwarantannie i emocjach
Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie
Książeczka o koronawirusie
Broszura - Jak radzić sobie ze stresem wywołanym koronawirusem?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz